Za nami III edycja znanego i lubianego konkursu wokalnego Radocha pt. ,, Witajcie w naszej bajce”. Tuż po przerwie świątecznej 4 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs piosenki przygotowany przez nauczycielki naszej szkoły: Panią Joannę Kiełbasę oraz Panią Katarzynę Barciak. Uczestnicy zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki. Wykazali się umiejętnościami wokalnymi, znajomością tekstu oraz pomysłowością, gdyż dodatkowym atutem występów były przygotowane specjalnie do wykonywanych utworów przebrania i rekwizyty. Na początku w bajkowy klimat wprowadzili nas uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego, którzy wykonali inscenizację do znanego nam utworu ,, Całkiem nowa bajka” w reżyserii p. Joanny Kiełbasy. Na szkolnej scenie w grupie wiekowej z klas I-III obejrzeliśmy 23 występy, a w starszej grupie wiekowej- 7 występów. Jury nie miało łatwego zadania. Młodzi śpiewacy pięknie przygotowali swoje występy, czym wzbudzili zachwyt szkolnej publiczności. Patronat nad konkursem objęła Wójt Gminy Kampinos p. Monika Ciurzyńska, która ufundowała nagrody za pierwsze miejsca. Sponsorem nagród za II miejsca była Rada Rodziców, a fundatorką nagród za III miejsca- Wicedyrektor ds. szkoły podstawowej p. Natalia Sowińska.
Prezentacja Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza
24.04.2024Dnia 11.04.2024r roku w naszej szkole odbyła się prezentacja Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza dla klas ósmych. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną naszych gości. Dziękujemy serdecznie nauczycielce, która uczy w tamtejszej szkole oraz uczniom za ciekawy wykład.
Powiatowe biegi przełajowe
24.04.202411 kwietnia uczniowie klas IV-VIII wzieli udział w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych organizowanych na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starych Babicach. Spośród wszystkich uczestników trzy osoby zakwalifikowały się do etapu między-powiatowego, a są nimi Pola Giejbatow z klasy 6a - I miejsce, Agata Kupczyk z klasy 8 – 7 miejsce oraz Wiktor Pęśko z klasy 8 – 10 miejsce. Cieszymy się z sukcesów młodzieży i życzymy powodzenia. Wszystkim gratulujemy startu i przebiegnięcia nie dość łatwego dystansu.
Wyjazd integracyjny młodzieży do Parlamentu Europejskiego
24.04.2024Wyjazd edukacyjny młodzieży do Parlamentu Europejskiego – 9 kwietnia 2024.
Naszą podróż do krajów Beneluksu rozpoczęliśmy od zwiedzania jednego z trzech największych portów Europy – Antwerpii. Antwerpia to miasto Rubensa i Vandycka. Antwerpia to diamentowa stolica Europy, miasto żydowskich złotników i szlifierzy diamentów. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami żydowskiej dzielnicy w okolicach zabytkowego dworca centralnego. Zobaczyliśmy wspaniałą Katedrę z ratuszem oraz fontanną Brabo, XVI wieczne domy cechowe, Zielony Plac z pomnikiem Rubensa. Czuliśmy się jak obywatele Europy w tym tak wielokulturowym tyglu. Trud podróży i wielogodzinnego zwiedzania Antwerpii zrekompensował nam pyszny obiad w restauracji Colmar, gdzie próbowaliśmy przysmaków belgijskiej kuchni, a przede wszystkim owoców morza i wspaniałej belgijskiej czekolady na deser. W drodze do hotelu zrobiliśmy krótki postój pod symbolem miasta – Atomium, słynnego 103-metrowego modelu kryształu żelaza.
Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Parlamentarium – centrum stworzone w oparciu o najnowocześniejsze technologie, które umożliwiają młodzieży poznanie z bliska Parlamentu Europejskiego. Młodzież może przyjrzeć się codziennej pracy posłów, zapoznać się z historią integracji europejskiej oraz odkryć wielojęzyczne dziedzictwo Europy. Następnie udaliśmy się do Parlamentu Europejskiego, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o historii i teraźniejszości funkcjonowania Parlamentu oraz spotkaliśmy się z prof. Dr hab. Danutą Hübner. Zobaczyliśmy również salę obrad. Ogromną niespodzianką dla nas była obecność króla Belgii podczas obrad Parlamentu Europejskiego. Po wyjściu z budynku udaliśmy się do Domu Historii Europejskiej, gdzie zapoznaliśmy się z historią europejską. Poznaliśmy prawie wszystkie jej przemiany, które doprowadziły do współczesnej Europy jaką znamy. Tutaj każdy może zastanowić się nad tym jaką rolę każdy z nas może odegrać w kształtowaniu przyszłości Europy. Wieczorem spotkaliśmy się z panią profesor Danutą Hübner i wspólnie zjedliśmy specjały kuchni belgijskiej w uroczej restauracji o wieloletniej tradycji kulinarnej. Rozsmakowaliśmy się w mulach, musie czekoladowym i chłonęliśmy cudowną atmosferę wielonarodowej Brukseli. Wrażenia z dzisiejszego dnia pozostaną na długo w naszej pamięci.
Ostatni dzień pobytu w Belgii rozpoczęliśmy od zwiedzania Brukseli – stolicy Europy. Pierwszym punktem naszego programu było obejrzenie pilnie strzeżonej siedziby NATO. Zobaczyliśmy Katedrę po Wezwaniem Świętego Michała i Świętego Goduli. Spacerowaliśmy po budynku Izby Reprezentantów, Dalek przez Park Brukselski pod Pałac Królewski oraz pod najpiękniejszy w Brukseli budynek secesyjny z 1899 roku, który dawniej był domem towarowym Old Englan, dziś Muzeum Instrumentów Muzycznych. Przeszliśmy przez Ogród Sztuk Pięknych i doszliśmy do Grand Place. Zobaczyliśmy ten najwspanialszy plac w Europie z gotyckim ratuszem z XV wieku, zabytkowymi kamieniczkami z XVII wieku oraz Domem Króla. Następnie dotarliśmy do Manneken Pis – figurki chłopca 1619 roku. W samym centrum starego miasta zakupiliśmy pamiątki i rozkoszowaliśmy się smakiem belgijskiej czekolady. Bogaci o nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia ruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy.
Marta Kroc, Małgorzat Perkowska
21
Akcja czytelnicza w językach obcych
25.04.2024Zastanawiasz się co zrobić, żeby skutecznie uczyć się języka angielskiego? To proste! Poniżej kilka wskazówek:
ucz się systematycznie, słuchaj, oglądaj filmy, śpiewaj piosenki, czytaj artykuły i książki anglojęzyczne. Ten ostatni sposób – czytanie – pozwoli znacznie poszerzyć zasób słownictwa, pomorze utrwalić pisownię słów i zwrotów, a przede wszystkim nauczy jak myśleć w języku angielskim.
Swoją tegoroczną przygodę z literaturą anglojęzyczną uczniowie klasy VII b rozpoczęli od wizyty w bibliotece szkolnej. Tutaj każdy miał możliwość wybrania lektury odpowiadającej jego zainteresowaniom oraz poziomowi języka. W związku z planowaną w maju wycieczką do Anglii dużym zainteresowaniem cieszyły się lektury związane z kulturą i historią Wielkiej Brytanii oraz Londynu. Nie zabrakło również miłośników baśni i legend oraz przyrodników, którzy postanowili poszerzać swoją wiedzę również w języku angielskim.
Do akcji czytania książek w języku angielskim w tym roku szkolnym włączyło się również ośmioro uczniów z klasy VII a. Klasykę literatury brytyjskiej – powieść „Emma”, Jane Austen będzie czytała uczennica klasy VII a Anastazja Komorowska, Amelia Słowińska zgłębi lekturę „Tristan i Izolda” Józefa Bediera. Weronika Antkowiak wybrała mroczny klimat opery „The Phanton of the Opera” Gastona Leroux’a natomiast Maja Leśniewicz wybrała lekturę „Titanic” Waltera Lorda. Maja Kowalska zdecydowała się na książkę „Seasons and celebrations”, Sebastian Kubiak zainteresował się treściami historyczno-geograficznymi w lekturze „Ireland”. Agata Połeć będzie pogłębiała wiedzę o Anglii, a Julita Stecko preferuje klimaty morskie, które odnajdzie w lekturze książki „Blue fins” Sarah Axten.
Zamiłowaniem do czytania w języku niemieckim wykazała się grupa uczniów z klasy VI. Mini-lekturę: „Die Sommerferien” będzie czytała Julia Popielas. Ciekawie ilustrowaną lekturkę „So nah, so fern”, która porusza tematykę przyjaźni, tolerancji wobec innych będzie zgłębiała uczennica klasy VIa Pola Giejbatow. I choć uczennice krótko uczą się języka niemieckiego zgłosiły swoją chęć rozwijania kompetencji językowych poprzez samodzielną pracę nad tekstem obcojęzycznym, za co zostaną nagrodzone ocena mi celującymi.Trzymamy kciuki za wytrwałość, ambicję i życzymy miłej lektury.
Małgorzata Perkowska, Agata Celejewska, Marta Kroc.
Zaświeć się na niebiesko
24.04.2024Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji włączyliśmy się w akcje "Zaświeć się na niebiesko". W klasach odbyły się lekcje, podczas których oglądaliśmy filmy edukacyjne, rozmawialiśmy na temat autyzmu oraz wykonywaliśmy plakaty. Na korytarzu powstały gazetki tematyczne i piękne ozdoby na drzwiach. W ten sposób poszerzyliśmy swoją wiedzę i przyczyniliśmy się do szerzenia tolerancji dla osób będących w spektrum autyzmu. Pamiętajmy by nie tylko od święta, ale i na co dzień wspierać się wzajemnie i patrzeć szerzej na ludzkie problemy. Autyzm- poznaj, zrozum, zaakceptuj. Jedno pojęcie, tak wiele barw. Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za włączenie się w akcję.
8
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" – rozstrzygnięcie na szczeblu powiatowym
24.04.202427 marca 2024r. w Siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim, odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" na szczeblu powiatowym. W zmaganiach wzięło udział 23 uczestników. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8 Aleksandra Łopacińska, która wykazała się bardzo szeroką wiedzę z zakresu pożarnictwa i tym samym wywalczyła sobie drugie, bardzo zaszczytne miejsce.
Dyplomy i nagrody wręczyli uczestnikom: Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, Komendant Powiatowy PSP w Powiecie Warszawskim Zachodnim st. bryg. Robert Nowakowski i Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh. Andrzej Wasilewski.
Jesteśmy dumni z osiągnięć Oli, życzymy jej dalszych sukcesów.
Pierwsza pomoc
24.04.2024Pierwsza pomoc przedmedyczna jest naszym obowiązkiem, i z tą niezwykle ważną tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat. Właśnie z tego powodu w klasach młodszych odbyły się zajęcia, które uświadomiły dzieciom, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Warsztaty zostały poprowadzone na zaproszenie p. Anny Rybki oraz p. Kingi z KRUS w Błoniu, przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach pod przewodnictwem p. Łukasza Łopacińskiego Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP. Uczestnicy mogli poczuć się jak mali ratownicy. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji, wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uczniowie pod czujnym okiem prowadzących mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia w klasach młodszych były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może kiedyś uratować czyjeś życie.
Bardzo serdecznie dziękuje druhom strażakom za przeprowadzenie bardzo ciekawych i praktycznych warsztatów. Dziękuję p. Kindze z KRUS w Błoniu za przekazanie uczniom opasek odblaskowych.
Organizator akcji Anna Rybka
3
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa i wyjątkowi goście w naszej szkole
24.04.202420 marca był dla nas dniem wyjątkowym. Do naszej szkoły przybyli goście z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bramek. Goście zaprezentowali występ artystyczny, który na długo zostanie w naszej pamięci.
Drugą częścią spotkania był wywiad z panią psycholog. Pani Ewa Reda pracująca z uczestnikami, opowiedziała nam m.in. jak wygląda codzienność osób uczęszczających na WTZ, co lubią robić najchętniej oraz co sprawia, że wciąż mają ogromną motywację do działania. Jednak kluczowym elementem rozmowy była uzyskana wiedza czym jest Zespół Downa oraz jak można przyłączyć się do wsparcia i szerzenia tolerancji dla osób niepełnosprawnych.
Z okazji tego dnia uczniowie licznie przystąpili do skarpetkowego wyzwania na znak solidarności z Osobami z Zespołem Downa.
4
Wycieczka do Łazienek Królewskich klas VI i VII
24.04.2024W dniu 14 marca uczniowie z klas 6 oraz część uczniów z klas 7 wybrali się na wycieczkę do stolicy. Odbyliśmy wizytę w Łazienkach Królewskich- letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Spacerując po ogrodzie, poznaliśmy historię XVIII i XIX-wiecznych budynków oraz poznaliśmy mieszkańców. Jeden z nich ukazał nam się w całej swej okazałości. Po tej lekcji historii, przyrody i obyczajowości przyszedł czad na sport. Udaliśmy się zatem do Parku Trampolin, by pod czujnym okiem instruktorów spożytkować energię. W drodze powrotnej, w restauracji McDonald szybko jednak uzupełniliśmy jej zapasy. Opiekunami wycieczki byli p. Kiełbasa, p. Stecko, p. Kroc i p. Celejewska. Poniżej fotorelacja
Kreatywna lekcja języka polskiego
24.04.2024Lektury szkolne często kojarzą się uczniom z przykrym obowiązkiem, jednak nie zawsze muszę być nudne. Przekonali się o tym uczniowie z klasy 7b. Uczniowie podczas lekcji języka polskiego pod opieką Pani Darii Jaczyńskiej wykonali koszulki inspirowane lekturą „Mały Książę”. Uczniowie wykonywali zdobienia nawiązujące do treści książki, tworzyli symboliczne rysunki lub ozdabiali swoje koszulki ulubionymi cytatami z „Małego Księcia”. Wszyscy wspaniale się bawili, a dzięki kreatywnej pracy uczniowie na dłużej zapamiętają lekturę.
Daria Jaczyńska
Wycieczka klas pierwszych do Smart Kids Planet
24.04.2024Dzisiaj klasy Ia i Ib wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły salę zabaw, na której czekało na nie mnóstwo mądrej zabawy. Dzieci mogły pobawić się w sklep, nadać paczkę do paczkomatu czy poczuć się jak na placu budowy. Podczas zabawy współpracowały ze sobą, rozmawiały i spędziły wspólnie czas, który upłynął im na mądrej zabawie
Wycieczka klas siódmych
13.03.2024Pierwszy tydzień marca klasy siódme rozpoczęły od wycieczki do Warszawy. Kierunek oraz program naszej wyprawy stanowił pomysł młodzieży. 4 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch niezwykłych wydarzeniach. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym, która to wizyta stanowiła wspaniała okazję do odbycia podróży w świat sportu i historii naszego państwa. Zwiedzając Stadion mieliśmy możliwość poczuć atmosferę wielkich meczów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, które się odbywają w tym miejscu. Po niezwykłych przeżyciach na stadionie udaliśmy się do kina na film, który od samego początku wciągnął nas swoją fabułą i pięknymi obrazami. Historia opowiedziana na ekranie poruszyła nasze serca i skłoniła do refleksji nad wartością przyjaźni, odwagi i poświęcenia. Niezwykle istotnym elementem wyprawy klas 7 był wspólnie spędzony czas, który w naszej pamięci pozostanie jako dowód na fakt, że najlepsze przeżycia to te, którymi dzielimy z innymi.
29
Dzień otwarty w przedszkolu
06.03.2024Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty w przedszkolu, który odbędzie się 09.03.2024r !
Ile waży św. Mikołaj?
05.03.2024A my już wiemy, że Mikołaj waży dużooo. Wyobrażacie to sobie? Mało tego! Wiemy również, ile jest warty nasz Mikołaj? Kochani! Dzięki Waszemu zaangażowaniu i WIELKIEMU SERCU uzbieraliśmy aż 536,98 zł dla potrzebujących dzieci! Jesteście wspaniali. Kolejny raz udowodniliście, że można na Was liczyć.
Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, a szczególne podziękowania kieruję w stronę dzieci z przedszkola: Tosi Pytel, Justynie Korzeniewskiej, Zuzi Tkacz, Błażejowi Stasiak, Alanowi Białowąs oraz uczniom szkoły podstawowej: Marcelowi Białowąs, Albertowi Komorowskiemu, Adamowi Kargulewiczowi, Orianie Wojtylak, Mateuszowi Zduńczyk, Oliwierowi Wiśniewskiemu, Kacprowi Zagajewskiemu, Mateuszowi Walędziak, Michałowi Walędziak oraz Tobiaszowi Kęska.Dziękujemy wolontariuszom, którzy skrupulatnie sortowali i pakowali zgromadzone monety.
To co? Za rok uzbieramy więcej? Zobaczymy, może uda się nam zwiększyć wagę i wartość Świętego Mikołaja.Koordynatorzy akcji
Anna Rybka i Justyna Gontarz
Blisko telefonu, daleko od dziecka" kampania do rodziców dzieci do 6 r.ż.
29.02.2024Wspólny czas to najprostszy, dostępny dla nas wszystkich sposób, żeby budować bliską relację z naszym dzieckiem. Dlatego warto przyglądać się sobie i swoim nawykom związanym z korzystaniem z telefonów i innych urządzeń ekranowych w obecności dziecka. Róbmy to z zaciekawieniem – co sprawia, że sięgam po telefon podczas opieki nad dzieckiem? Jak często to robię? Jaka moja potrzeba za tym stoi? Co widzi i jak doświadcza mnie dziecko?
Poznaj nową kampanię FDDS „Blisko ekranu. Daleko od dziecka” i dowiedź się jak zadbać o bliski kontakt z dzieckiem nie rozproszony przez ekrany. www.DomoweZasadyEkranowe.pl
Ciąża i poród to czas związany z kilkukrotnie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych, szczególnie zaburzeń nastroju. Jeżeli dominującymi uczuciami, których doświadczasz są lęk, smutek, przygnębienie, pustka, płaczliwość czy panika, a czynności związane z opieką i byciem z dzieckiem wywołują irytację albo brak jakichkolwiek uczuć, warto poszukać pomocy i wsparcia.
https://rodzice.fdds.pl/spotkania/
Organizator kampanii: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Patronat: RPD Monika Horna-Cieślak
Partner: Mamadu
Konkurs Wielkanocny ''Zajączek"
29.02.2024Zachęcamy do udziału w konkursie wielkanocnym ZAJĄCZEK.
Konkurs trwa do dnia 15 marca 2024r. Wszystkie prace składamy do pedagoga szkolnego p. Anny Rybki.
Prace przyniesione na konkurs będą przeznaczone na WIELKĄ LOTERIĘ WIELKANOCNĄ, która odbędzie się w Szkole Podstawowej dnia 22 marca 2024r. Szczegóły konkursu w regulaminie.
Organizator: Anna Rybka