„Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków,
ale przede wszystkim z drobiazgów.
Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień są tym,
co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie.
Humphrey Dane
W listopadzie obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje
Ach cóż to był za tydzień…
Dziś podczas zajęć z wychowawcą uczniowie rozmawiali o życzliwości i tolerancji oraz rozpoczęli w dzisiejszym dniu tajemniczą misję, polegającą na okazywaniu przez cały tydzień szczególnej serdeczności wszystkim osobom, które ich otaczają. Utworzona „skrzynka pozdrowień” do której uczniowie wrzucają pozdrowienia dla całej społeczności szkolnej, cieszy się dużym powodzeniem. Dziś królował kolor niebieski. Ponadto głoszono dwa konkursy dla klas I-III – plastyczny „Plakat promujący życzliwość” i dla klas IV-VIII konkurs fotograficzny „Życzliwość w kadrze”. Każdy mógł dziś obdarować drugą osobę miłym słowem dzięki informacjom, które pojawiły się na tablicach ogłoszeń „Weź i podaj dalej” lub „Weź co jest Ci dzisiaj potrzebne”.
Nie zapominajmy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty, sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania.
Anna Rybka – koordynator działań