W miniony wtorek 8 listopada 2024r. roku uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawczyń p. Anny Rybki i p. Agaty Celejewskiej oraz p. Małgorzaty Perkowskiej wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy ,,Szlakiem bohaterów ,,Kamieni na szaniec”.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był przejazd na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej – Szarych Szeregów, na których ustawiono białe brzozowe krzyże znajduje się mogiła Zośki , Alka i Rudego oraz grób autora książki „ Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W zadumie pomodliliśmy się za tych wszystkich młodych ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem.
Później przejechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak , gdzie był przetrzymywany Rudy. Więzienie zostało spalone . Powstałe muzeum zostało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Tam zobaczyliśmy listy więźniów, różance, rysunki i inne pamiątki, które przetrwały z czasów II wojny światowej. W pewnym momencie zostaliśmy zamknięci w sali przesłuchań, zostało zgaszone światło i usłyszeliśmy zeznania więźniów. Było to bardzo smutne i przerażające doświadczenie dla mnie.
Następnie przemieściliśmy się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Mogliśmy zobaczyć tam pomnik upamiętniający Akcję pod Arsenałem przeprowadzoną przez Grupę Szturmową Szarych Szeregów, podczas której kolegom udało odbić się Jana Bytnara (,,Rudego”) i 25 innych więźniów przewożonych z Al. Szucha na Pawiak.
Po wizycie przy Arsenale spacerkiem udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie po krótkim zwiedzaniu przyszedł czas na naładowanie baterii i chwilową przerwę na posiłek. Wracając autokarem do domu, powoli przejechaliśmy obok Grobu Nieznanego Żołnierza, którego ideą jest upamiętnienie tych, którzy polegli walcząc o wolną Polskę.
Tę wycieczkę zdecydowanie możemy zaliczyć do udanych. Mimo smutnej atmosfery wyprawy, pogoda bardzo nam dopisywała. Wszystko idealnie dopełniała cudowna pani przewodnik, która z ogromna pasją, zafascynowaniem i precyzją przybliżyła nam te najważniejsze wydarzenia z książki. Na własnej skórze mogliśmy przeżyć to, co znosili nasi rodacy i bez dwóch zdań pomogło nam to jeszcze bardziej zrozumieć historię naszej ojczyzny. Emocje związane z tą podróżą pozostaną w nas na długi czas i na pewno wrócimy do niej myślami omawiając już niedługo lekturę „Kamienie na Szaniec”.
Anna Rybka, Agata Celejewska, Małgorzata Perkowska