23 listopada 2023r. młodzież z klas siódmych brała udział w konkursie polegającym
na dyskutowaniu o niepodległości. Konkurs odbył się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. bł. Ks. R. Archutowskiego, ul. Dewajtis 3 w Warszawie w ramach projektu „Drogi do Niepodległości” realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Samorządowy „Wspólny Głos”. Projekt współfinansowany był ze środków otrzymanych od Ministra ObronyNarodowej oraz Fundacji „Rodzice Szkole”. Najpierw odbyły się warsztaty z debatowania, po czym młodzież LO przeprowadziła przykładową debatę oksfordzką na temat „Powstanie styczniowe przyniosło więcej korzyści niż strat”. Następnie szkoły losowały tematy do debatowania spośród poniższych:
1. „Aleksander Wielopolski zdradził sprawę polską w przede dniu powstania styczniowego”,
2. „Powstanie styczniowe jest wydarzeniem historycznym, do tradycji którego mogą odwoływać się współcześnie żyjący Litwini, Białorusini i Ukraińcy”.
W eliminacjach finałowych odbyły się debaty na temat Powstanie styczniowe miało pozytywny wpływ na kształtowanie się polskiej myśli niepodległościowej w XX wieku. Tematy debat ułożył nauczyciel historii LO pan Paweł Cichocki, Marszałkiem debat była nauczycielka historii LO pani Anna Radomska-Marczewska. W trakcie wydarzenia wykład na temat Niechaj Polska zna, jakich synów ma. Powstanie styczniowe w żywych obrazach na przykładzie dzieł Artura Grottgera wygłosiła pani A. Radomska-Marczewska. Były też przerwy na poczęstunek.
Z naszej szkoły debatowali: Anastazja Komorowska, Mikołaj Tymofiewicz, Sebastian Kubiak, Magdalena Rożniecka. Pomagali im Bartłomiej Krajewski i Alan Grzywiński poszukując argumentów do debatowania na etapie przygotowań oraz dopingując kolegów i koleżanki z widowni. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz karty upominkowe do Empiku. Dla nauczycieli-opiekunów drużyn debatujących były książki autorstwa Wojciecha
Starzyńskiego (prezesa Fundacji „Rodzice Szkole”), również Dyrektor naszej szkoły – Pani Edyta Włodarska otrzymała tę pozycję za patriotyczne wychowanie młodzieży. Nasza młodzież zajęła trzecie miejsce w debatowaniu o powstaniu styczniowym. Do debat przygotowywała się pod okiem nauczycielki historii Anny Szczepańskiej. Udział w debacie jest ważnym doświadczeniem, ponieważ młodzież zmierzyła się ze
stresem podczas wystąpienia publicznego, uczyła się argumentowania i obrony stanowiska
w dyskusji mimo, że nie była zwolennikiem tezy, której broniła. Będziemy w przyszłości
stosować debaty na lekcjach historii.
Tekst i zdjęcia Anna Szczepańska