26 kwietnia 2024 roku, mieliśmy ogromną przyjemność podsumować nasz ekologiczny projekt Erasmus +, który poświęcony był szacunkowi dla przyrody oraz ochronie lasów.
Konferencję otworzył "Taniec motyli" w wykonaniu uczennic klasy V, pod kierunkiem pani Marty Kroc. Ich zmysłowa i delikatna interpretacja sprawiła, że każdy z nas poczuł się jakby przeniesiony do magicznego świata przyrody.
Przez ostatnie miesiące oddawaliśmy się intensywnej pracy, aby zgłębić tajniki dbałości o nasze środowisko i odkryć sposoby korzystania z dobrodziejstw natury, nie powodując jej degradacji. W piątek, 26 kwietnia , w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kampinosie, mieliśmy okazję podzielić się efektami naszych wysiłków oraz zainspirować innych do podjęcia działań na rzecz ochrony naszej planety.
Rozpoczęliśmy naszą konferencję przy dźwiękach melodii "Heal the World", które wyśpiewała dla nas Julia Popielas. Przekaz tej piosenki był dla nas szczególnie ważny, ponieważ pokazuje, jak istotne jest wspólne działanie w celu uzdrowienia naszej planety.
Następnie mieliśmy okazję podziwiać krótkie przedstawienie na temat ekologii, przygotowane przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod czujnym okiem wychowawczyń Pani Małgosi Brzezińskiej i pani Katarzyny Barciak.
Fantastyczne aktorstwo pokazało nam, że każdy z nas może mieć wpływ na ratowanie środowiska.
Po chwili refleksji nad prezentowanymi działaniami przeszliśmy do śpiewu. Razem zaśpiewaliśmy utwory towarzyszące nam podczas ekologicznych wypraw w ramach projektu Erasmus +. "Bella Ciao" - wykonywana przez uczennicę klasy IVB, Annę Krakowiak. "Stokrotka" - wspólne wykonanie przez uczniów klas IIIa i IIIb.
"Imagine" - wykonywana przez uczennicę klasy VI a, Polę Giejbatow. "We Are the Superheroes" - wykonywana przez uczennice klasy VI a, Julię Popielas oraz Marię Grzelak.
Dzięki tym utworom muzycznym konferencja nabrała dodatkowego wymiaru, przekazując inspirujące przesłanie o ochronie środowiska naturalnego.
Muzyka, jak zawsze, okazała się doskonałym narzędziem do budowania więzi i inspiracji.
Następnie mieliśmy okazję oglądać filmik przesłany przez naszych przyjaciół we Włoszech, którzy również brali udział w projekcie. To wzruszające doświadczenie, dzięki któremu mogliśmy poczuć się częścią globalnej wspólnoty działającej na rzecz ekologii.
Po prezentacji multimedialnej i prezentacji bookletu "Człowiek i las. Jak korzystać z natury bez jej degradacji", wykonanej przez uczniów klasy VII a Anastazji Komorowskiej i Sebastiana Kubiaka, nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu "Heal our World – ulecz nasz świat". Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Maria Lewandowska, klasa IV b
II miejsce – Maja Szewczyk, kl. VIa oraz Julia Popielas, klasa VIa
III miejsce - Amelia Lewandowska oraz Emilia Góral, klasa VIII
Gratulacje dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla zwycięzców!
Na zakończenie naszej konferencji, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszego projektu. Dziękujemy również wszystkim gościom za udział
i wsparcie.
Mamy nadzieję, że nasza konferencja dostarczyła Wam inspiracji i motywacji do dalszej pracy na rzecz ochrony naszej planety. Pamiętajmy, że każdy z nas może być superbohaterem, chroniąc naszą planetę!
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia na kolejnych ekologicznych wydarzeniach! #CzłowiekiLasErasmus
Małgorzata Perkowska
Agata Celejewska